C O M U N I C A T

PROGRAMUL NAȚIONAL DE CADASTRU ȘI CARTE FUNCIARĂ, A LUCRĂRILOR DE ÎNREGISTRARE SISTEMATICĂ INIȚIATE DE UNITATEA ADMINISTRATIV-TERITORIALĂ BĂILE GOVORA PENTRU SECTOARE CADASTRALE

Băile Govora, 16.10.2019

Primăria orașului Băile Govora, în nenumărate rânduri, a încercat să inițieze, pe lângă instituțiile de resort ale statului, adoptarea unui program național de măsurători cadastrale pentru unitățile administrativ-teritoriale.

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a reușit să demareze un astfel de program iar orașul Băile Govora se află printre unitățile administrativ-teritoriale beneficiare ale acestuia. Astfel, am reușit ca în acest an să încheiem un contract de prestări de servicii cu ANCPI prin firme specializate de cadastru, în așa fel încât să se poată desfășura această mare lucrare.

Pentru perioada iulie 2019 – septembrie 2020, valoarea contractului este de 159.912 lei iar lucrările sunt aferente sectorului cadastral nr. 9 (zona Palangine) și acoperă un număr de 1359 imobile.

Aceste lucrări de cadastrare despovărează persoanele cu venituri modeste sau fără venituri, primul mare câștig, fiind, evident, certificarea, conform legii, a dreptului de proprietate. Un al doilea mare câștig al acestei acțiuni îl constituie faptul că, odată intabulate aceste proprietăți, primăria poate implementa cu succes proiectul de combatere a alunecărilor de teren din zonă.

Rugăm cetățenii să înțeleagă importanța acestor acțiuni și să colaboreze cu echipele de topografi în această perioadă.

Pentru informații suplimentare vă stăm la dispoziție la sediul Primăriei orașului Băile Govora, la telefon 0250 770 460 sau e-mail primaria@primaria-baile-govora.ro

Mihai MATEESCU

Primarul orașului Băile Govora

0Shares

Nu exista niciun comentariu.

Lasă un răspuns